A szív- és érrendszeri megbetegedések világszerte vezető halálozási oknak számítanak. Nem csak ezekből kifolyólag van azonban szükség a transzplantációra, hiszen a várólistákon sokan futnak versenyt az idővel egy-egy szükséges szervért. A 3D-s technológia azonban akár megoldhatja a problémát és a jövőben olyan szerveket alkothatunk, amilyenekre éppen szükség van az emberi életek megmentéséhez. Vagy nem ennyire egyszerű a helyzet?
Már évekkel ezelőtt működőképes szívet nyomtattak
A 3D nyomtatás például az építőiparban már nagy sikerrel alkalmazott. A 3D-s technológiákat az orvostudomány diagnosztikai célokra széles körben használja. 2017-től folyamatosak a kutatások a területen. A szakemberek 3D nyomtatott szervek megalkotásával kísérleteztek, a tudósok közül pedig többen úgy látják, hogy ez a jövő iránya. A Tel-Avivi Egyetem professzora, Tal Dvir 2019-ben arról tájékoztatott, hogy létrehoztak egy teljes szívet erekkel, kamrákkal, üregekkel, s mindezt 3D nyomtatás segítségével. A speciális sejtanyagok, makromolekulák felhasználásával megalkotott szív azonban egy nyúl szívméretével egyezett meg, de a technológia egyenes utat jelent az emberi szív létrehozása felé.
Megállunk-e a szervnyomtatásnál?
A tudomány gyors fejlődése kétséget sem hagy afelől, hogy a kutatók a kérdéses területekre megoldást találnak előbb vagy utóbb. Ez természetesen számos előnnyel jár majd, hiszen megszűnik a donoroktól való függőség, és a megmentett életek száma is jelentősen növekedhet. A gyógyítás eddig nem látott magasságokat érhet el, de ugyanakkor a 3D nyomtatott szervek komolyabb problémákat is magukban rejtenek. A morális kérdések közül a leginkább az nyugtalanítja a tudósokat, hogy hol lesz mindennek a vége. Vajon megáll a 3D nyomtatott szervek világa egy-egy szerv megvalósításánál, vagy tovább megy a tudomány ezen az úton?
Etika, erkölcs és jog
Van-e jogunk ahhoz, hogy ilyen módon szinte halhatatlanná tegyük az embert? A 3D nyomtatással egy idő akár teljes emberi lényt is létre lehet majd hozni? Mindezzel már számtalanszor találkozhattunk a sci-fi történetekben, de ha az orvostudomány és az alkalmazott technológia átlépi azt a bizonyos határt, onnantól igencsak kérdéses, hogy van-e megállás. Mikortól marad meg az egyén személynek, és honnantól válik a nyomtatók által megalkotott lénnyé? Miként hat majd mindez a személyiségre, az emberi mivoltra? A kérdések tényleges megválaszolására még ráérünk, és talán nem a saját életünkben, de biztosan felmerülnek majd etikai és jogi aggályok a területen.