A fenntartható fejlődési célok évtizedek óta témaként szolgálnak. A jégsapkák olvadását és a környezetszennyezés mértékét azonban kevésbé érezzük saját bőrünkön, mint az egyre forróbb nyári hónapok hátulütőit. Minden évben reménykedünk, hogy most majd biztos megússzuk a 40 fok környéki maximumokat, aztán a gyakorlat bebizonyítja, hogy a klímaváltozás bizony valós jelenség. Mikor láttunk utoljára igazán havas téli napokat? Manapság inkább kerülnek elő a tavaszi kabátok karácsony környékén, mintsem hóembert építenénk.
Világméretű konferenciák, a zöldek néha talán túlzásba vitt megmozdulásai és cikkek ezrei figyelmeztetnek arra, hogy a megoldás felé vezető útra már rég rá kellett volna lépni. A pandémia időszakában jelentősen javult a levegőminőség, ez pedig részben a légi közlekedés és általában a közlekedés csökkenésére volt visszavezethető. Talán már akkoriban is borítékolni lehetett, hogy amint jön a megoldás a világméretű járványra, úgy tér majd minden vissza a régi kerékvágásba. S így is történik.
Sokan vitatkoznak arról, hogy mennyire bizonyulnak környezetbarát megoldásnak az elektromos autók, mint ahogy az ezt kiszolgáló akkumulátorgyárak létesítése és üzemeltetése is heves indulatokat vált ki. Hiába az üzemanyag drágulása, a magyar nem igen csökkenti a fogyasztást, mint ahogy a horror infláció ellenére is tele vannak a bevásárlóközpontok, a fast fashion üzletek és a néha kritikán aluli minőséget kínáló diszkontláncok üzletei. Az eredmény az egyre szaporodó szeméthalmok és a temérdek kidobált holmi, kevésbé a fenntartható fejlődési célok megvalósulása.
A mai kor embere nem értékeli azt, amije van, hanem gyakran valamiféle belső frusztrációtól vezérelve akar újabb és újabb tárgyakat birtokolni. A hétköznapi megpróbáltatások és a munka kihívásai valóban könnyebben vehetők, ha van egy célja az embernek, vagy egyszerűen csak szeretné időnként meglepni magát valamivel. Nincs is ezzel semmi baj, ám a mai kínálatot látva könnyű átesni a ló túloldalára. Pedig a vásárlás is kihozható környezetbarát és egyúttal pénztárcakímélő módon. A second hand üzletek és a turik divatosabbak, mint valaha, ráadásul itt töredék áron újíthatod fel ruhatárad, ezzel új életet adva a használati tárgyaknak, ruháknak.
A világpolitika jelenlegi állását tekintve nem sok esély van arra, hogy a fenntartható fejlődés valaha is megvalósítható lenne. Az összetartás hiánya pedig itthon kevésbé ösztönöz arra, hogy az ökológiai lábnyom csökkentése valós célkitűzéssé válhatna. A remény valószínűleg itt már kevés, az aktív tenni akarás viszont közelebb vihet egyfajta élhetőbb jövő felé.