Ha egy jól működő, egyenlőségen és egyéniségen alapuló oktatási rendszert vennénk példaként, akkor nagy eséllyel a finn megoldásra asszociálnánk a legtöbben. Nem véletlen. A finn oktatási rendszer magas színvonalának hátterében az a felfogás áll, hogy a nemzet legfontosabb erőforrása az emberi tényező. Míg számos ország az ásványi kincsekre, a gyárak telepítésére, vagy az olcsó munkaerő biztosítására helyezi a hangsúlyt, addig a finnek igenis tisztában vannak a titokkal, ami képes egy nemzetet felemelni.
Elég csak végignézni a hazai oktatásban jelenleg uralkodó állapoton, és máris láthatjuk, hol és hogyan vagyunk fényévekre lemaradva. A finneknél származástól, életkortól, lakóhelytől és társadalmi helyzettől függetlenül mindenkinek egyenlő esélyeket kínálnak arra, hogy tanuljanak, kibontakoztassák képességeiket. Ez utóbbi kiemelt jelentőséggel bír, hiszen az ember akkor lehet igazán sikeres és boldog, ha azzal keresi a kenyerét felnőttként, ami igazán közel áll hozzá.
Fókuszban az ingyenesség
Hazai tapasztalatainkat látva nehezen képzelhető el, hogy van egy ország, ahol az oktatás már az iskolaelőkészítőktől kezdve a felsőoktatás végéig ingyenes. Pedig a finn oktatási rendszer pont ilyen. A bárki számára megfizethetőség mellett a további pozitívum a rugalmasság és az intézmények széles autonómiája. A tanárok maguk döntenek arról, hogy milyen pedagógiai módszereket alkalmazzanak, mely tankönyveket használják. Ez a szabadság a tanulók egyéni képességeit is középpontba helyezi.
A finn oktatási rendszer a sikeres gazdaság alapja
Egy ország gazdasági teljesítménye és a népesség életszínvonala nagymértékben függ attól, hogy az emberi tényezőnek milyen szerep jut a munkaerő-piacon. A leginkább gyárakban tevékenykedő, alacsony képzettséggel rendelkezők nemcsak a mindennapi tevékenység monotonitásától szenvednek, hanem a gyakran meglehetősen alacsony bérezéstől is. Az emberi tényező lenne ugyanakkor az, amiben potenciál van, ezzel válna lehetségessé az a bizonyos hozzáadott érték, ami a gazdaság alakulására is jótékonyan hatna.