A sci-fi filmekből jól ismert hibernálás a valóságban még nem lehetséges. Ugyan az orvostudomány világában számos kísérletet tettek a szakemberek arra, hogy a módszer működőképes legyen, de egyelőre garancia nincsen arra, hogy a vállalkozó szellemű lefagyasztott emberek életbe történő visszahozására valaha is lehetőség nyílik. Egyáltalán mennyibe kerül a hibernálás? Hogyan zajlik a folyamat? Milyen gyakorlati hasznai lehet annak, ha valóban működőképes a folyamat?
Még sok a homályos pont
A hibernálás atyjaként Robert Ettinger fizikatanárt tarthatjuk számon. Amikor a háborúban sérült lábát csontbeültetéssel hozták helyre, végérvényesen beleszeretett a tudományba és az általa elérhető eredményekre. 92 éves halálakor az általa megalapított Krionika Intézetbe helyezték édesanyja és két felesége mellé. Az első hibernált ember egyébként James Bedford volt, aki daganatos betegségben szenvedett, és 1965-ben kapott felajánlást a Meghosszabbított Élet Társaságtól az ingyenes hibernálásra. Testének vizsgálata kapcsán sokat megtudhatott a szakma az emberi szövetekre kifejtett hatásról.
-196 fokon várjuk az új életet?
Az egyelőre kísérleti módszernek számító eljárás tulajdonképpen arról szól, hogy az elhunytakat – vagy akár pácienseknek is nevezhetnénk őket-, -196 fokos folyékony nitrogénbe helyezik, ez pedig annyira lehűti a testet, hogy a bomlási folyamatok leállnak. A dolog kísérleti jellege abban is megmutatkozik, hogy egészséges, élő embert nem hibernálnak, csak halottnak nyilvánított személyt. Az eljárás egyébként már világszerte jól ismert, így napjainkban nem Ettinger és szerettei számítanak az egyedülinek, akik hibernálva várják, hogy az orvostudomány elég fejlett legyen felélesztésükhöz.
Már most több ezres a várólista
A téma iránt érdeklődők közül több ezren várják, hogy haláluk esetén a megfelelő intézménybe kerülhessen testük. Sőt, vannak olyan szolgáltatók is, amelyek csak a fejet tárolják, lehetővé téve, hogy a távoli jövőben majd más test szolgálja őket. S hogy mennyibe kerül a hibernálás? A Krionika Intézetben a teljes test hibernálása 5,2 millió forintnak megfelelő összeg, a KrioRus orosz intézet 2 milliót kér el, de további rendszeres juttatást is elvár a „szinten tartásért”.
Természetesen a kérdés még mindig az, hogy miként lehetséges a testet kiolvasztani anélkül, hogy bármilyen károsodást szenvednének a szövetek. A halált okozó betegségek további kérdéseket vetnek fel. Lehetséges lesz ezeknek is a gyógyítása? Vagy a fej hibernálása a megoldás, várva egy egészséges testre?
Még mindig nincs meg a halhatatlanság titka!
A halhatatlanságtól még igen messze vagyunk, hiszen ha el is jut az orvostudomány addig, hogy a fagyasztott testekbe életet leheljen, akkor a megbetegedés és a halálozás mégsem állítható meg. A remény mindenesetre megvan, hiszen ma már nem csak petesejtet és spermiumot tárolnak mélyfagyasztásban, hanem zigótákat is. Sőt, a szervtranszplantáció esetén is mélyhűtve tárolják és szállítják a szerveket, amelyek a kiolvasztást követően életképesek az emberi testen belül.